Aké jedlo z grilu má Zdeněk Pohlreich najradšej? To by ste nikdy neuhádli!
Obľúbený šéfkuchár Zdeněk Pohlreich nám prezradil svoje tipy na grilovanie, či sú za grilom lepší muži alebo ženy a podelil sa aj o svoj obľúbený recept.
Otvorenie prvej slovenskej predajne Weber Store v Košiciach prinieslo nielen širokú ponuku grilov vrátane plynových, elektrických, peletových a kotlových, ale aj vstavaných kuchýň ideálnych do záhrady. Pri tejto príležitosti sme mali možnosť získať cenné rady od Zdeňka Pohlreicha, ktoré určite ocení každý nadšenec grilovania.
Podľa slov šéfkuchára so skúsenosťami z celého sveta zahŕňajú súčasné trendy v grilovaní rozšírenú škálu príslušenstva a lepšie vybavené grily. „Významnú úlohu zohráva fakt, že sa zväčšuje škála príslušenstva a grily sú čím ďalej tým lepšie vybavené, čím poskytujú široké možnosti ich využitia. Grilovanie klobások je minulosťou, na modernom grile dnes už pripravíte komplet menu aj s dezertom. Prístup je viac minimalistický, už sa toľko nerobia celé prasiatka a podobné veci. Ľudia si tiež o dosť starostlivejšie vyberajú, čo si na gril dajú.“
Zdôraznil aj vplyv americkej kuchyne: „Hodne ide hovädzie, hydina, je cítiť americký vplyv – na griloch sa ocitajú častejšie trebárs briskety a rôzne druhy mäsa, ktoré predtým neboli bežné.“
Výber správneho grilu
Pri výbere správneho grilu odporúča ZdeněkPohlreich zohľadniť miesto, kde plánujete grilovať, frekvenciu grilovania a vaše stravovacie návyky. „Základom je brať do úvahy miesto, kde plánujeme robiť grilovačky, ako často chceme gril používať a tiež naše stravovacie návyky. Je tiež dôležité si uvedomiť, že kvalita niečo stojí, ale sa aj oplatí.“
Dá sa skĺbiť zdravé stravovanie a grilovanie?
Ak sa snažíte stravovať zdravo, grilovaniu sa vôbec nemusíte vyhýbať, pretože je súčasťou zdravého stravovania, len treba používať kvalitné suroviny. „Na kvalitnom mäse či zelenine nie je nič nezdravé. Samozrejme, opäť je dôležitý kvalitný vstupný produkt a pri samotnom grilovaní musí víťaziť zdravý rozum, teda nekonzumovať spálené kúsky či nesnažiť sa pripálenú časť oškrabať a potom jedlo konzumovať.“ Majster varešky a grilu tiež zdôraznil, že v našich končinách sa stále málo pripravujú ryby a morské plody, čo je škoda.
Najčastejšiu chybu pri grilovaní robíme už v obchode
Pohlreich tiež poukázal na bežné chyby pri grilovaní, ako je časté otváranie poklopu či používanie nekvalitných surovín. „Chyby sú rôzne, no na druhej strane – ak je výsledok chutný, priebeh nikoho nezaujíma,“ poznamenal s úsmevom. „Oveľa väčšou chybou sú nekvalitné suroviny, preto by som povedal, že najväčšou chybou v súvislosti s grilovaním je kupovať veľa lacno ako menej, ale kvalitne.“
Grilujú muži inak?
Na záludnú otázku, či grilujú muži inak ako ženy, Pohlreich odpovedal: „Bez urážky – my to robíme trochu lepšie, pretože máme viac odvahy experimentovať. Chlap jednoducho patrí ku grilu tak akosi prirodzene.“
V Akadémii grilovania z vás spravia grilmajstra
Pohlreich odporúča absolvovať kurzy v Akadémii grilovania, kde vás odborníci naučia teóriu aj prax grilovania. „Je dobré sa poučiť a naučiť sa to skôr, než sa do grilovania pustíte. Keď máte aspoň elementárne znalosti, potom je konečný výsledok ďaleko prínosnejší. Systém pokus-omyl býva drahší,než jeden kurz, kde vás odborníci naučia teóriu od výberu grilu až po nákup surovín a hlavne vám odovzdajú prax, ktorú oni získavali celé roky. Prečo sa nepoučiť, keď už tu bol niekto šikovnejší, kto to vyskúšal za vás?“
Najobľúbenejší recept? Absolútna jednoduchosť!
Na záver nás nemilosrdný šéfkuchár prekvapil svojím obľúbeným receptom: „Kura na ražni. Iba ho posolím, okorením a pridám trochu masla. To stačí.“A táto odpoveď len potvrdzuje Pohlreichovminimalistický prístup v gastronómii.